Blog Lucjana Kurowskiego Z pasją o ogrodach, roślinach i pracy, którą kocha
Menu bloga

Kapadocja - "8-my cud świata"

Będąc ostatnio w Turcji skorzystałem z okazji odwiedzenia kilku ciekawych regionów i miejscowości oraz zrobienia kilkuset zdjęć, które choć w części chciałbym Państwu pokazać. Zdjęcia zostały zrobione z lotu balonem, jak i z laską w ręku. 

​Historia Kapadocji "w pigułce".

Kapadocja leży w środkowej części Anatolii i zaliczana jest do jednych z najciekawszych miejsc w Turcji. Niesamowite twory natury powstały na skutek skamienienia popiołów wyrzucanych przez wulkany ponad 3 miliony lat temu. Tuf wulkaniczny, jako miękka skała podatna jest na działanie wody deszczowej (erozji), która przez tysiąclecia wyrzeźbiła fantastyczne wąwozy, urwiska, stożki, czarodziejskie kominy na kształt grzybów z kapeluszami. Miękkość skały od wieków pozwalała ludności żłobić w niej pomieszczenia do zamieszkania, które do dziś wykorzystywane są często do tego celu. Skały te podziurawione są otworami pomieszczeń i wyglądają jak "ser szwajcarski". Obecnie bezpośrednio w takiej skale buduje się (żłobi) sale widowiskowe, restauracje, bary, magazyny np. dla owoców. Często na magazyny wykorzystuje się pomieszczenia "wybudowane" przed wiekami. 

W okolicy miejscowości Goreme, uznawanego za jedno z większych centrów chrześcijaństwa w okresie od V do końca IX wieku n.e. znajduje się około 400 kościołów skalnych z doskonale zachowanymi freskami, malowidłami świętych. Jest to chyba największe na świecie muzeum historyczne i geologiczne na wolnym powietrzu.